جانشین هاشمی رفسنجانی در انتخابات آتی تعیین می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی سراج نیوز (serajkhabar.ir) :

با توجه به فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی محتمل است که هم زمان با انتخابات ریاست جمهوری طی چند ماه های آتی انتخابات میان دوره خبرگان نیز برگزار شود.

به گزارش سراج خبر ؛ ماده ۷۹ اصل ۱۰۷ و ۱۰۸ قانون اساسی می گوید برای انتخاب جانشین نماینده متوفی در مجلس خبرگان رهبری باید انتخابات میان دوره برگزار شود. بنابراین با توجه به فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی محتمل است که هم زمان با انتخابات ریاست جمهوری طی چند ماه های آتی انتخابات میان دوره خبرگان نیز برگزار شود.

با الهام از روایت یعقوب بن شعیب از امام صادق (ع) در زمینه شناسایی و تعیین جانشین مقام رهبری و ولایت امر مسلمین در هر زمان برای پیشگیری از بروز فترت در نظام جمهوری اسلامی و ضمانت تداوم حکومت شرعیه براساس ولایت فقیه ، متن ماده ۷۹ اصل ۱۰۷ و ۱۰۸ قانون اساسی در مورد فوت یکی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به شرح زیر است:

ماده ۷۹- هرگاه یک یا چند نفر از خبرگان، فوت یا استعفا نمایند و یا به هر علتی حوزۀ انتخابیه‌ای نماینده‌ای را از دست بدهد، درصورتی‌که بیش از یک سال به پایان دورۀ قانونی مجلس خبرگان باقی باشد وزارت‌کشور با تأیید شورای نگهبان برای انتخاب جانشین آنان براساس قانون انتخابات خبرگان و آیین‌نامۀ اجرایی آن اقدام می‌نماید. مدت نمایندگی این‌گونه منتخبین فقط تا پایان دورۀ قانونی مجلس خبرگان ا

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
info@serajkhabar.ir

ثبت نظر »

۱) سراج خبر، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
کلیه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
پشتیبانی: بویر دیزاین