15:25:20 - یکشنبه 5 نوامبر 2017
راهپیمایی اربعین فرصتی برای خیزش جهانی علیه اسرائیل/ دولتمردان در مسئله اربعین به هر بهانه ای از مردم پول دریافت نکنند
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران خاطر نشان کرد: در جامعه ما در حال حاضر با آسیب های هویتی و خانوادگی رو به رو هستیم و این گردهمایی عظیم فرصت بسیار خوبی است که به شیعیان هشدار داده شود که گرفتار آسیب ها و بحران های هویتی و خانوادگی نشوند و بنیان های اخلاقی […]

رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران خاطر نشان کرد: در جامعه ما در حال حاضر با آسیب های هویتی و خانوادگی رو به رو هستیم و این گردهمایی عظیم فرصت بسیار خوبی است که به شیعیان هشدار داده شود که گرفتار آسیب ها و بحران های هویتی و خانوادگی نشوند و بنیان های اخلاقی خانواده را تحکیم ببخشیم.
به گزارش  سراج نیوز، اربعین سنتی حسنه است که پس از حضور جابر ابن عبدالله انصاری، در کربلا در اولین اربعینِ پس از شهادت امام حسین (ع) و زیارت قبر مطهر ایشان در بین شیعیان به یادگار مانده است؛ و پیاده روی در این ایام، احیای یکی از آیین هایی است که در آموزه های اهل بیت (علیهم السلام) وجود داشته و در سالهای اخیر با شور و عشق وصف ناشدنی با حضور ده ها میلیونی شیعیان از سرتاسر جهان در جریان است.
آنچه که در روزهای اجرای این اجتماع عظیم پیاده روی اربعین در مسیرهای منتهی به کربلا و علی الخصوص مسیر ۱۰۰ کیلومتری نجف تا کربلا رخ می دهد، پرتویی کوچک اما  نورانی از زیبایی های برگرفته از آموزه های اصیل و ناب دینی است که سبب می شود تا میلیون ها انسان آزاده و عاشق، از ثروت و دارایی خود بگذرند و آن را در  مسیر  اباعبدالله الحسین(ع) خرج کنند.
این گردهمایی تبلوری از سجایای اخلاقی یک انسان شیعه می باشد که در بستر قیام امام حسین (ع) شکل گرفته است. اما آثار و برکات این قیام تنها منحصر به زمان حال نمی باشد و می توان با استفاده از همین ظرفیت عظیم در مسیر ظهور مهدی موعود(عج) قدم برداشت.
در همین خصوص با حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه  از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه و رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران در خصوص آثار گردهمایی اربعین حسینی بر جامعه شیعی و چگونگی استفاده از ظرفیت های این رویداد عظیم برای تحقق جامعه مهدوی  به گفت‌وگو پرداخته ایم که به نظر خوانندگان محترم می رسد:
به نظر حضرتعالی راهپیمایی عظیم اربعین حسینی و حضور میلیونی شیعیان چه آثار و برکاتی را برای جامعه شیعی در سرتاسر جهان  می تواند داشته یاشد؟

مهمترین اثری که راهپیمایی اربعین می تواند داشته باشد وحدت شیعیان است. به هرحال شیعیان در این روزگار دچار تفرقه هستند. اگر چه به لحاظ اعتقادی همه آنها شیعه هستند اما از لحاظ سیاسی و فرهنگی اختلاف نظرهای مختلفی میان گروه های مختلف شیعه وجود دارد و همین باعث شده است تفرقه ای میان آنان پدید آید و گاهی اوقات دشمن مشترک را فراموش می کنند.

علاوه بر این حتی به نظرم یک وحدت و انسجامی بین شیعه و اهل سنت هم ایجاد می شود به این دلیل که اهل سنت نیز محبت خاصی به اهل بیت و امام حسین(ع) دارند و حتی در اربعین هم مشارکت هایی انجام می دهند.
همچنین  در طول مسیر نجف تا کربلا  در راهپیمایی اربعین، آثار معنوی زیادی وجود دارد. اثر دیگری نیز می توان برای این پیاده روی تعریف کرد و آن مشاهده و تربیت ایثار و از خود گذشتگی و برخی دیگر از سجایای اخلاقی است که اسلام بر آن تاکید کرده و برای تکامل فطرت انسان در آیات و روایات فراوانی از آن ها یاد شده است.
برای مثال شما در راهپیمایی اربعین مشاهده می کنید که مردم به راحتی از اموال خود برای خدمت به زائر امام حسین(ع) می گذرند و یا در موکب ها دست و پای زائران را شسته و به آنان می رسند. اینها همه سجایای اخلاقی است که در اربعین نصیب شیعیان می شود.
همانگونه  که اشاره فرمودید  در جامعه شیعی ما گاهی اوقات دیده ایم که در شناخت دشمن مشکل وجود دارد. می توان در سایر موضوعات هم اختلافات و یا مشکلاتی را  مشاهده نمود. چگونه می توان از ظرفیت راهپیمایی اربعین برای بهبود جامعه شیعی  استفاده نمود؟
همانگونه که موکب هایی در این مسیر برای تغذیه جسمانی و یا رسیدگی به مسائل درمانی و بهداشتی زائر می پردازند بایست

منبع:
مسجد فاطمه الزهرا(س) برندآپ تبلیغات تبلیغات برندآپ برندآپ