تهرانی‌ها خانه پدریی شان را در شهرستان حفظ کنند!

اسماعیل نجار در اظهارنظری عجیب پس از وقوع زلزله ۲/۵ ریشتری در تهران گفت: جای خاصی برای اسکان اضطراری پیش‌بینی نشده و مردم هرجا فضاهای وسیعی بود، می‌توانند مستقر شوند…

به گزارش سراج نیوز، مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تنها دیروز وقوع بیش از۳۰ زلزله را در ایران به ثبت رسانده است. ثبت این زمین لرزه‌ها کار روزانه این مؤسسه است و هر روز زلزله‌هایی کوچک گوشه‌ای از کشور را بدون آسیب جدی می‌لرزاند، اما این زلزله‌ها هر روز هم کوچک نیستند و گاهی بحران‌های بزرگ برای کشور ایجاد می‌کنند؛ بحران‌هایی که تجربه نشان داده است به راحتی مدیریت بحران کشور را غافلگیر می‌کنند.
سازمان مدیریت بحران کشور زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کند. این نهاد در سال ۸۷ به منظور آمادگی و پیشگیری از بحران‌ها، ساماندهی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده با استفاده از همه امکانات دولتی، عمومی، نظامی و انتظامی تأسیس شد. بزرگ‌ترین زمین لرزه‌ای که روز گذشته مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ثبت کرد، مربوط به شهرفاریاب کرمان با شدت ۴/۳ ریشتر بود. آیا با وقوع زلزله‌ای شدیدتر در شهرهایی بزرگ‌تر، این سازمان باز هم غافلگیر خواهد شد؟
رئیس سازمان مدیریت بحران می‌گوید: ما توصیه می‌کنیم که مردم خانه‌های پدری‌شان در شهرستان را حفظ کنند تا وقتی زلزله آمد به آنجا بروند. اسماعیل نجار در پاسخ به اینکه چه راهکارهایی پس از وقوع زلزله پیشنهاد می‌کند، افزود: اول اینکه آرامش خودشان را حفظ کنند. خبر‌های درست را با هم در میان بگذارند و از هم‌اکنون به فکر ایمن‌سازی منازل باشند و در نهایت باید با مردم شفاف بود. اگر در تهران زندگی می‌کنند باید جای دومی را برای خود داشته باشند.
خودتان از خودتان مراقبت کنید
وب‌سایت مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، روز دوم دی‌ماه هم وقوع بیش از ۴۰ زلزله در ایران را به ثبت رسانده است. این زلزله‌ها در ابعادی از ۱/۶ تا ۳/۶ ریشتر به وقوع پیوسته‌اند.
اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در اظهارنظری عجیب پس از وقوع زلزله ۵/۲ ریشتری در تهران گفت: جای خاصی برای اسکان اضطراری پیش‌بینی نشده و مردم هرجا فضاهای وسیعی بود می‌توانند مستقر شوند. واقعاً فردی در جایگاه اسماعیل نجار، لحظه‌ای به این موضوع نیندیشیده مردمی که هراسان از زلزله به خیابان‌ها ریخته‌اند، با شنیدن این جمله او باید چه واکنشی نشان دهند؟ آن هم در شرایطی که همه راه‌های «فرار» از عوارض زلزله روی آنها بسته شده بود.  چنین سخنانی نه‌تنها هیچ جای توجیهی ندارد، بلکه اوج بی‌تدبیری یک مسئول را نشان می‌دهد. مگر سازمان مدیریت بحران برای همین مواقع تشکیل نشده؟
جالب اینجاست که سوءتدبیر سازمان مدیریت بحران به یکی دو مورد خلاصه نمی‌شود. در جریان زلزله اخیر در کرمانشاه، همین مسئول بعد از نیمه شب روی خط شبکه خبر آمد و از اینکه خود او نیز از زلزله شوکه شده خبر داد!
مدیر بحران در سیاحت کانادا
ماه گذشته هم پس از وقوع زلزله ۶/۱ ریشتری کرمان با وجود خسارت‌هایی مالی‌اش اعلام شد که اتفاق مهمی رخ نداده و جالب اینکه مدیر بحران استان در زمان وقوع زلزله نه‌تنها در استان که در کشورمان هم نبود! نجار در پاسخ به برخی ادعاهای مطرح شده در رسانه‌های محلی در خصوص مرخصی طولانی‌مدت مدیر‌کل ستاد بحران استانداری کرمان گفت: قرار نیست زلزله با مدیریت بحران هماهنگ کند، اما معاونان مدیر بحران استان کرمان می‌توانند پاسخگو باشند! خانواده مدیرکل در خارج از کشور سکونت دارند و محل زندگی آنها ایران نیست که همین امر باعث سفر مدیر بحران استان به خارج از کشور شده است.  بدین ترتیب مشخص شد که مدیرکل بحران استان که باید به اقتضای شغلش ۲۴ساعت هر روز در تمامی سال در دسترس باشد و به محض وقوع اتفاقاتی از قبیل زلزله به یاری مردم بشتابد، در کشور کانادا به سر می‌برد!
به طور طبیعی همه مردم از اتفاقات غیرمترقبه و بلایای طبیعی شوکه می‌شوند، پس فرق فردی مانند اسماعیل نجار که بر‌اساس مسئولیت خود قرار است از چنین اتفاقاتی شوکه نشود و آنها را مدیریت کند با بقیه چیست؟ احتمالاً پاسخ در روستای سرخه است! محل تولد نجار و روحانی و نزدیک به روستای آرادان (محل تولد احمدی‌نژاد) و به دلیل هم محلی بودن، در یک دهه اخیر بالاترین پست‌های مدیریتی‌اش را تجربه کرده است.
مدیریت شهری از مخفیگاه
محمدعلی نجفی، شهردار تهران نیز پس از پایان جلسه سوم مدیریت بحران با اعلام وضعیت زرد در تهران گفت: دستگاه‌ها آمادگی خود را تا زمان سفید شدن وضعیت ادامه خواهند داد.
وی زلزله ملارد را یک مانور واقعی برای شهر تهران خواند و گفت که این زلزله باعث شده تا عملکرد مردم و مسئولان را رصد کنیم! این در حالی است که با وجود اضطراری بودن وضعیت تهران، اما خبری از محمدعلی نجفی، شهردار اصلاح‌طلب پایتخت نبود. با اینکه مسئولان شهری و خدماتی تهران بارها در صدا و سیما حضور پیدا کردند، ولی شهردار تهران حتی یک پیام ساده برای مردم شهر نداشت.
نجفی در نهایت عکسی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت که شب را در سوله‌های مدیریت بحران تهران در کنار شهروندان و مدیران بحران بوده و به طور مرتب از زمان وقوع حادثه پیگیری‌های لازم را انجام داده است.  وی نوشته که «حجم انبوه کارها مانع از آن شد که در تلگرام یا اینستاگرام اعلام حضور کنم؛ چراکه رسیدگی به وضعیت پیش آمده را مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌دانستم!» فارغ از دغدغه‌هایی که در مورد کم‌کاری‌های پرشمار پیرامون موضوع آمادگی اساسی برای زلزله وجود دارد، به نظر می‌رسد دست‌کم برای مدیریت بحران‌های اینچنینی با همین امکانات موجود، هم کشور با مشکل جدی و اساسی روبه‌روست و چه بسا بخش بزرگی از بحران را باید در خود سازمان مدیریت بحران جست‌وجو کرد.
منبع؛ روزنامه جوان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

bigtheme