پاسدار قرآن کریم، پاسداران اسلام مقدس و یاران امام حسین علیه‌السلام

به گزارش سراج نیوز، پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای حفظ و تداوم انقلاب اسلامی که برخاسته از خواست و اراده مردمی بود، لازم بود که جوانان متعهد و سربازان فداکار اسلام به صورتی نظام مند، سازمان یابند تا برای همیشه سپر حوادث کشور و بزرگ ترین سنگر دفاع از ارزش هایی الهی شوند. به همین دلیل با هدایت عالمانه حضرت امام رحمه الله که دریایی از تجربه، هوشیاری بود، فرزندان انقلابی و دردآشنای ملت، نهاد مقدس سپاه پاسداران را در اواخر سال ۱۳۵۷ تأسیس کردند.

وضعیت کشور هنگام تولد سپاه
نهاد مقدس سپاه در زمانی به وجود آمد که کشور با انواع توطئه ها و شرارت ها روبه رو بود؛ زیرا دشمنان مستکبر تاب دیدن این را نداشتند که در کشوری که دیروز متحد سردمداران الحاد و ظلم بود، امروز پرچم عزّت و شکوه برافراشته شده است. در نتیجه دشمنان فزون خواه و جاه طلب در همان آغاز انقلاب و تشکیل نظام اسلامی، به توطئه و فتنه انگیزی دست زدند که با هوشیاری رهبر و مردم، ناکام ماندند. اما هرگز عداوت چپاول گران بین المللی و به ویژه آمریکا که به غارت اموال و ثروت های مسلمین خو گرفته بودند خاتمه نیافت؛ بلکه با قصد سرکوب کردن قطعی نظام نوپای اسلامی که اینک مرکز خروش و خیزش جنبش های آزادی بخش شده بود، ارتش و دولت عراق را وادار به حمله نمودند. اما ملت فداکار و غیرتمند ایران، با استمداد از الطاف خاص خداوند، با عزت و سربلندی از آن فتنه بزرگ و ویران گر بیرون آمد.

سپاه و مقاومت
سپاه پاسداران در بسیج و سازماندهی آزادمردان ایران و اداره خط نبرد با استکبار جهانی، نقش اساسی داشت. امام امت رحمه الله در توصیف ایثار و پایمردی جوانان متعهّد سپاه می فرماید: «من وقتی شما جوان ها را می بینم که با صداقت [و [با سلامت روح، فعالیت برای اسلام می کنید و خودتان را در معرض خطر مرگ قرار می دهید مباهات می کنم. افتخار می کنم که در بین مسلمان ها یک همچو جوان های رشید متعهد هست». ایشان هم چنین می فرماید: «شماها امروز فرزندان اسلام هستید، شماها امروز فرزند رسول خدا هستید. خدمت به دیانت اسلام می کنید و در راه خدا قیام کردید. پاسدار قرآن کریم هستید. پاسداران اسلام مقدس هستید».

امام حسین علیه السلام و پاسداری
بدون شک قیام جاوید عاشورا و فداکاری امام حسین و یارانش فقط برای صیانت و پاسداری از ارزش ها و مقدّسات دینی بود و همین انگیزه در لحظه لحظه نبرد کربلا متبلور بود. اگر فداکاری و پاسداری سالار شهیدان نبود، نامی از اسلام و مکتب برجای نمی ماند. او از آغاز قیام الهی اش اعلام فرمود که وظیفه ام پاسداری از دین و به نمایش گذاشتن غیرت دینی است؛ چنان که می فرماید: «خدایا من معروف را دوست و منکر را ناخوش می دارم».

تجلیل از مقام پاسدار
پاسداری رسالتی است انسانی و الهی که شایسته بندگان وارسته است. در توصیف مقاومت جوانان برومند و پاسداران روشن ضمیر فقط باید گفت این عزیزان در دنیای معاصر که روزبه روز پاکی و معنویت کم رنگ می شود عزّت و اقتدار حسینی را دوباره عینیت و تجسّم بخشیدند و حکایت گر رنجی شدند که در طی قرون متوالی بر انسان و انسانیت رفته است. فرزندان غیور پاسدار در کنار دیگر نیروها، به مانند امام شهیدشان حضرت حسین علیه السلام ، پیام خود را به گوش جهانیان رساندند. به پاس خدمات شایسته حافظان طریق حقیقت و ارج نهادن به مقام پاسداران غیور، روز سوم شعبان المعظم ـ که زادروز شهید مظلوم کربلاست ـ «روز پاسدار» نام گرفت تا برای همیشه سیره جهل ستیزی قافله سالار عشق و شهادت منشور حرکت و فعالیت پاسداران باشد.

مظلومیّت سپاه
امام راحل درباره مظلومیت سپاهیان پاسدار انقلاب در خلال جنگ تحمیلی چنین می گویند: «شما آیینه مجسم مظلومیت ها و رشادت های این ملت بزرگ در صحنه نبرد و تاریخ مصوّر انقلابید. شما فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزّت مسلمین و سپر حوادث این کشورید. شما یادگاران و هم سنگران و فرماندهان و مسئولان، بیداردلانی بوده اید که امروز در قرار محضرحق مأوا گزیده اند.»

 مفهوم پاسداری

پاسدار و پاسداری یک پیام است و ریشه در ارزش های الهی دارد. صیانت از آن تا زمانی که دو جبهه ایمان و کفر در نبردند، بر دوش همه انسان های مؤمن گذاشته شده است. هرکه در انجام دادن وظیفه و تعهّد خود نسبت به اسلام، پایدارتر باشد و با جدّیت بدان عمل نماید، بدون تردید پاسدار است؛ زیرا رسالت پاسداری فراتر و عمیق تر از اردوگاه های نظامی و مرزهای جغرافیایی است. پاسداری یعنی کارآیی، تعهّد، زهد، بینش اصولی و عمیق و در یک کلام درد کشیدن و فریاد برآوردن علیه تباهی و جور اربابان زور و فساد. این خصوصیات را هرکس که فقط به خدا توکّل کند و در همه مسئولیت ها رضایت خداوند را در نظر داشته باشد و به سربلندی مسلمین و عزّت ایران اسلامی فکر کند، به خوبی دارا می باشد.

ویژگی های پاسدار
در مجموع می توان خصلت های یک پاسدار واقعی را چنین توصیف کرد: برخورداری از ایمان، علم، تعهّد، بینش عمیق سیاسی، آگاهی نسبت به روابط سیاسی و اقتصادی جهان و راه های نفوذ دشمن، فداکاری و گذشتن از همه چیز در راه دین، محبّت و عشق ورزیدن به حضرت حق، ولایت پذیری، داشتن غیرت دینی، حضور همیشگی و فعّال در اجتماع و برخورداری از روابط نیک و صمیمی با مردم و زیردستان.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

bigtheme