9:17:56 - شنبه 5 مه 2018
نگفته های ضرغامی از پشت پرده مناظره ها و حصر
  ریاست پیشین صدا  و سیما از پشت پرده های انتخابات ۸۸ پرده برداری کرده است. در اظهار کرد وگوی دو ساعته «آرمان» با مهندس عزت‌ا… ضرغامی موضوعات مختلفی مورد ارزیابی جای گرفت که در ادامه متن این اظهار کرد وگو را از نظر می‌گذرانید. آیا دولت‌های بعد از انقلاب اسلامی در شرایط برابر و […]

 

ریاست پیشین صدا  و سیما از پشت پرده های انتخابات ۸۸ پرده برداری کرده است.

در اظهار کرد وگوی دو ساعته «آرمان» با مهندس عزت‌ا… ضرغامی موضوعات مختلفی مورد ارزیابی جای گرفت که در ادامه متن این اظهار کرد وگو را از نظر می‌گذرانید.

آیا دولت‌های بعد از انقلاب اسلامی در شرایط برابر و با ابزارها و ابزارها برابر اغراض خود را دنبال کرده‌اند؟

در طول تاریخ انقلاب اسلامی همه دولت‌ها با توجه به شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی از ابزارها و اختیارات قانونی کافی بهره مند بوده‌اند. علی رغم این نحوه استفاده از این ابزارها و اختیارات به رویکرد هر دولت و قدرت ریاست جمهور بستگی داشته که به چه صورت از این اختیارات استفاده نمود است. به عنوان مثال در دولت آقای هاشمی ارتباط مقام معظم رهبری با وی رابطه‌ای صمیمی و نزدیک بود. حتی در مواردی که در بعضی از رویکردهای دولت اختلاف سلیقه‌هایی نیز وجود داشت هیچ وقت این ارتباط صمیمی از بین نرفت.این وضع در دولت اصلاحات نیز وجود داشت. در دولت اصلاحات هر زمان که ریاست دولت اصلاحات به پشتیبانی مقام معظم رهبری احتیاج داشت این پشتیبانی صورت می‌گرفت. حتی در مقطع هایی که خلاف قانون بوده و دولت تنها با حکم «ولی فقیه» می‌توانسته برنامه‌های خود را اجرا کند این پشتیبانی انجام شده است. این وضع در دولت آقای احمدی‌نژاد نیز وجود داشت.مقام معظم رهبری در دولت اول آقای احمدی‌نژاد که وی با شعارهای عدالت خواهانه روی خدمت به مردم تمرکز زیادی داشتند و کوشش می‌کردند از حاشیه‌ها دوری کنند، به طور جدی از دولت پشتیبانی می‌کردند. با این حال در سال‌های انتهایی دولت آقای احمدی‌نژاد که وی از شعارهای خود فاصله گرفتند و وارد حاشیه‌هایی گردیدند به طور طبیعی فاصله حاکمیت نیز با وی زیادتر گردید.مقام معظم رهبری تا وقتی که روسای جمهور در چارچوب و هنجارهای انقلاب و نظام حرکت کنند به طور جدی از آنان پشتیبانی کرده اند.

پس به چه سبب این شائبه در بین افکار عمومی وجود دارد که شرایط و ابزارها برای دولت‌ها به طور برابر وجود ندارد و دولت‌های اصولگرا از پشتیبانی بیشتری نسبت به دولت‌های اصلاح طلب بهره مند می باشند؟

هرکسی با توجه به دغدغه‌ها و سلایق سیاسی خود، فضای سیاسی کشور را آنالیز می‌کند.به همین سبب نیز امکان دارد این شائبه در بین افکار عمومی وجود داشته باشد که به عنوان مثال آقای احمدی‌نژاد نسبت به آقای روحانی زیادتر مورد پشتیبانی مقام معظم رهبری قرار داشته است.این در حالی است که امروز بعضی از هواداران آقای احمدی‌نژاد نسبت به پشتیبانی بخش‌های متفاوت حاکمیت از دولت آقای روحانی انتقاد جدی دارند و عنوان می‌کنند این حمایت‌ها از دولت آقای احمدی‌نژاد صورت نگرفته است.این وضع برای هواداران دولت اصلاحات نیز وجود داشت و این اشخاص نیز عنوان می‌کنند که دولت اصلاحات با فشارهای زیادی رو به رو بوده است. با این حال ما باید قبول کنیم که رهبری طراز و «شاقول» انقلاب است.بنده در دولت اصلاحات یک روز در محضر رهبر معظم انقلاب بودم. وی در این دیدار عنوان می‌کردند که بنده در رویکرد دولت‌ها تنها به کارآمدی در تحقق مطالبات مردم توجه می‌کنم و خط کشی‌های سیاسی و جناحی برای بنده ارزش ندارد.رهبری حساسیت زیادی روی «متن» و«حاشیه» دارند و آنجا که احساس می‌کنند دولت‌ها متن را رها کرده و وارد حاشیه شده‌اند کوشش می‌کنند با هدایت‌های خود دولت را به مسیر کلیدی خود بازگردانند.

رویکرد مقام معظم رهبری به طور مستمر نسبت به دولت‌ها برابر و حمایتی بوده و در این مسأله تردیدی وجود ندارد. با این حال بعضی از نهادهای حاکمیت برخلاف منش و روش رهبری رویکرد یکسانی نسبت به دولت‌ها نداشته‌اند و مثال‌های زیادی می‌توان در این باره ذکر نمود. شاید به همین سبب نیز بوده که شائبه پشتیبانی زیادتر بعضی از نهادهای قدرت از اصولگرایان به وجود آمده است. به نظر شما این قبیل رویکردها و شائبه‌ها علت فاصله گرفتن بخش‌هایی از جامعه از این نهادها نشده است؟

به نظر شما این قبیل رویکردها و شائبه‌ها علت فاصله گرفتن بخش‌هایی از جامعه از این نهادها نشده است؟به عقیده من اگر این شائبه هم در بین افکار عمومی به وجود آمده باید آن را اصلاح کرد.رهبر معظم انقلاب تا وقتی که دولت‌ها در مسیر خود حرکت کنند از آنان پشتیبانی می‌کند.به عنوان مثال در مبحث توافق هسته‌ای وی پشتیبانی قاطع و جدی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و آقای ظریف انجام دادند و من کمتر رویت کرده بودم که رهبری برای کسی تا به این اندازه مایه بگذارند.اینکه جهت گیری افکار عمومی در این زمینه به چه صورت است به وظیفه رسانه‌ها و کسانی باز می‌گردد که دارای تریبون می باشند.حساس ترین مسأله برای مقام معظم رهبری حرکت دولت‌ها در مسیر تحقق مطالبات مردم بوده است. بنابراین اینکه این مسأله شکل دیگری به خود گرفته به سبب تغییر رویکرد دولت‌ها بوده است.

به چه سبب نسل دوم و سوم انقلاب اسلامی دیدگاه‌های تازه ای نسبت به نسل خستین انقلاب پیدا کرده‌اند؟آیا نسل جدید درحال فاصله گرفتن از مبانی گفتمان انقلاب اسلامی است؟

خیر؛من معتقد به فاصله گرفتن نسل جدید از نسل گذشته نیستم.در شرایط کنونی چهل سال از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و ما رویت می‌کنیم که انقلاب در چارچوب‌ها و راهبردهای کلان رویکرد ثابت و جدی داشته و حتی حرکت انقلاب نسبت به گذشته خوب تر نیز شده است.این مسأله نشان می‌دهد که نسل جدید که مدیریت انقلاب را به دست گرفته،همچنان با انقلاب معیت دارند.امروز قدرت ایران در منطقه خاورمیانه غیرقابل انکار است و هیچ رخدادی در منطقه بدون تأثیرگذاری ایران رخ نمی‌دهد.امروز جنبه‌های انترناسیونالیستی انقلاب تحقق پیدا کرده و ما با دو جهان رو به رو شده ایم.نخست جهان «استکبار» به رهبری آمریکا و دوم جهان «مقاومت» به رهبری جمهوری اسلامی ایران.این مسأله که ظاهر،ادبیات،خلق و خو وحجاب دخترهای تغییر پیدا کرده و شکل متفاوتی به خود گرفته به معنای فاصله گرفتن جوانان از مسیر انقلاب نیست.در نسل جدید امثال شهید حججی‌ها نیز زیاد می باشند که با تمام توان در خدمت اغراض انقلاب و نظام می باشند.اگر ما به انتخابات در جمهوری اسلامی ببینیم متوجه می‌شویم که میزان همکاری مردم در انتخابات متفاوت از زیادی از کشورهای جهان زیادتر بوده است. این در حالی است که ما از این نظر در منطقه خاورمیانه و در شرایطی که کشورهای منطقه بویی از انتخابات نبرده‌اند بدون رقیب هستیم. از توصیه‌های ابدی رهبر معظم انقلاب به بنده کوشش برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی بوده است.نکته مهم اینکه برای وی اینکه نتیجه انتخابات چه کسی باشد ارزش ندارد و من تاحالا ندیده ام که وی در انتخابات متفاوت نظر خاصی نسبت به کسی دارا باشند و به دیگران نیز پیشنهاد کنند.با این حال بنده اعتقاد دارم که نسل جدید مطالبه و معترض است و به زیادی از اغراض اقتصادی که مد نظر نظام بوده نرسیده است.این در حالی است که نسل جدید مثل نسل اول انقلاب با صراحت و جسارت حرف خود را می‌زند.بنابراین اگر فاصله‌ای افتاده ما نسل‌های قدیم احساس می‌کنیم چنین فاصله‌ای افتاده است. نسل جدید به کشور و نظام علاقه مند است و اگر در بعضی از مسائل اشخاص دغدغه‌های متفاوتی دارند به معنای فاصله گرفتن نیست.

رفتارشناسی سیاسی شما در وقتی که ریاست صداوسیما را برعهده داشتید با امروز متمایز شده است. شما که روزی در طیف راست اصولگرایی قرار داشتید به مرور زمان زمان وارد طیف میانه و سر انجام طیف چپ اصولگرایی شدید و در بعضی مقطع ها به رویکردهای اصلاح طلبانه نزدیک شده‌اید. بیرون آمدن از دایره گذشته و گام گذاشتن در فضای فراتر از گذشته متمرکز به چه تصمیمی در آینده خواهد گردید؟آیا شما به ریاست جمهوری فکر می‌کنید؟

بیرون آمدن از دایره گذشته و گام گذاشتن در فضای فراتر از گذشته متمرکز به چه تصمیمی در آینده خواهد گردید؟آیا شما به ریاست جمهوری فکر می‌کنید؟اشخاص تا وقتی که در یک سازمان فعالیت می‌کنند مواضعی که اختیار می‌کنند باید متناسب با جایگاه سازمانی خود باشد.این در حالی است که فرد باید سازمانی که در آن فعالیت می‌کند را قبول داشته باشد. بنابراین ریاست سازمان صداوسیما نمی‌تواند دغدغه‌های شخصی خود را از موضع ریاست رسانه ملی عنوان کند.ریاست صداوسیما باید دارای اجتهاد رسانه‌ای باشد و نسبت به مطالبات مردم و علاوه بر این دستگاه حاکمیتی پاسخگو باشد. با این حال دوستانی که از نزدیک بنده را می‌شناسند به خوبی به این نکته آگاهی دارند که موضع های امروز من با روز گذشته هیچ تحولی نکرده و تنها به سبب سمتی که در صداوسیما داشتم از بیان آن اجتناب می‌کردم و آن را تنها در نشست های خصوصی عنوان می‌کردم. اگر امروز من با آقای ابطحی، نقویان، زم، حسین کروبی، سید نظام موسوی، فردوسی پور، مسعود کیمیایی و … صحبت می‌کنم به سبب این است که علاقه مدم قرائت‌های آنان را نسبت به پدیده‌های موجود در جامعه بشنوم. برای بنده مهم است که به چه سبب سرنوشت فرزند آقای زم که یک شخصیت فرهنگی معروف کشور است به اینجا کشیده شده است.من دوست دارم قرائت آقای زم را هم در کنار قرائت امنیتی که از این مسأله وجود دارد بشنوم.از طرف دیگر هنگامی که قرائت آقای ابطحی از وضع زندان در مدت شش ماهی که در زندان بودند را می‌شنوم متوجه می‌شوم که این قرائت با قرائتی که طرح شده با هم تفاوت دارد. به همین سبب نیز این تفاوت‌ها ذهن من را حقیقی تر و سالم تر می‌کند.امروز بعضی از اصلاح طلبان از «گفت‌وگوی ملی» و «آشتی ملی» حرف می‌گویند که به عقیده من صحیح نیست. مردم و جریان‌های سیاسی با یکدیگر قهر نیستند که کشور به «آشتی ملی» احتیاج داشته باشد. با این حال ما هنوز نمی‌توانیم با هم کلام کنیم. کسی جلوی گفت‌وگوی ملی را نگرفته است. اگر منظور این اشخاص گفت‌وگوی آقای(ایکس) از یک جریان سیاسی با آقای (ایگرگ) در جریان سیاسی دیگر است که نمی‌توان این را به آحاد مردم تعمیم داد. بنده امروز در وسط حاکمیت قرار دارم.

به چه سبب چنین فکری می‌کنید؟

به سبب اینکه بنده خودم را عین حاکمیت می‌دانم و احساس می‌کنم باید نسبت به حاکمیت پاسخگو باشم.امروز برای مردم تفاوت نمی‌کند که به فرض آقای روحانی ریاست جمهور است و یا آقای احمدی‌نژاد. مردم نسبت به مشکلات خود دغدغه دارند و در پی پاسخگویی مسئولین می باشند. بنابراین من باید از حاکمیت دفاع نمایم و به مردم پاسخگو باشم.قرائت‌های متفاوت سوءتفاهم‌های یکدیگر را از بین می‌برد. با این حال ما هنوز با هم حرف نمی‌زنیم و زیادتر از طریق رسانه‌ها با هم مجادله می‌کنیم.من در طول دوران ریاست جمهوری آقای روحانی تنها یک بار با وی ملاقات داشتم که در این دیدار به وی اظهار کردم روحیه شما به گونه ای است که می‌توانید همه گروه‌های سیاسی را دور هم جمع کنید.با این حال وی چنین رویکردی در پیش نگرفت و نه فقط در راستای اجماع گروه‌های سیاسی پیش نرفت و لکن در تریبون‌های متفاوت سیل ناسزا را خطاب به منتقدان خود روانه کرد.

آیا خوب تر نبود وقتی که ریاست صداوسیما بودید مشی امروز خود را نشان می‌دادید و با طیف‌های متفاوت فکری همکاری بیشتری می‌کردید؟آیا اگر در آن برهه زمانی چنین رویکردی در پیش می‌گرفتید واقعی‌تر و تأثیرگذارتر نبود؟

بحث‌های چالشی،نگاه‌های متمایز و حتی دشمن نسبت به یکدیگر تنها مختص به مسئله های سیاسی نیست.صداوسیما نیز به سبب اینکه باید پاسخگوی مردم باشد در حوزه‌های متفاوت چنین رویکردی در پیش گرفته بود.به عنوان مثال در حوزه ورزشی، سینمایی، علمی و اجتماعی همه افرادی که صاحب‌نظر بودند تریبون رسانه ملی در اختیار آنان قرار گرفته است. بنده روزی نبود که در جلسه هیأت دولت شرکت کنم و از طرف آقای احمدی‌نژاد و رحیمی مورد مواخذه قرار نگیرم.این برخورد تا روزهای آخر دولت با بنده وجود داشت.این وضع در دولت آقای‌روحانی نیز وجود داشت. با این حال باید عنوان کنم که بیشترین همکاری و حجم را ریاست دولت اصلاحات در مبارزه با برنامه‌های انتقادی صداوسیما از خود نشان می‌داد و وی بیشترین همکاری را با صداوسیما داشتند. در دولت آقای احمدی‌نژاد و به ویژه در چهار سال مشکلات صداوسیما ودولت در بیشترین حالت خود جای گرفت به گونه ای که بیت رهبری پادرمیانی و وساطت کردند.آقای الهام در این زمینه مستندسازی کرده بودند و بعضی از اعضای نهادرهبری نیز با وی معیت می‌کردند. امروز هم بعضی از این اشخاص که بنده را می‌بینند عنوان می‌کنند که ما نسبت به دولت آقای احمدی‌نژاد انتقاد جدی داریم اما صداوسیما نیز در چهار سال اول دولت احمدی‌نژاد بشدت دولت را نقد می‌کرد.این وضع برای آقای روحانی هم وجود داشت وهرچه ما به آقای روحانی خدمت می‌کردیم و شرایط بیشتری برای وی در نظر می‌گرفتیم توقع ها وی افزایش پیدا می‌کرد.نکته جالب در مورد آقای روحانی این است که هنگامی که با وی صحبت می‌کنید و برای وی دوساعت استدلال می‌کنید، هنگامی که جلسه تمام می‌شود انگار که با این بشقاب صحبت کرده‌اید و هیچ تحولی در رویکرد وی رویت نمی‌کنید.این وضع حتی در چهره وی نیز وجود ندارد و چهره وی به گونه ای نیست که آدم علاقه به ادامه دادن داشته باشد. بنده به هیچ عنوان نمی‌گویم که همه کارکرد من در صداوسیما پذیرفتنی بوده است. با این حال باید این نکته را نیز در نظر داشت که قضاوت‌های پسینی در مورد وقایع تاریخی به طور مستمر صحیح نیست. در دوران مدیریت بنده در صداوسیما در راستای ورزش و به ویژه فوتبال تزاحم‌ها و رویکردهای متضاد فوتبالی به طور مستمر دررسانه ملی به عکس کشیده می‌شد. این وضع در مورد سینما نیز وجود داشت. در دوران مدیریت بنده بود که برنامه «هفت» تشکیل شد که با مخاطب های زیادی نیز در راستای سینما رو به رو گردید.در مبحث رفتن آقای جیرانی از این برنامه نیز بنده مخالفت کردم و به وی اظهار کردم اذن ندارید برنامه را ترک کنید. با این حال با توجه به هجمه‌های تند بعضی از اصولگرایان آقای جیرانی به این نتیجه دست یافته بودند که اگر برنامه را ترک نمایند خوب تر است و سر انجام نیز این کار را انجام دادند.این وضع برای آقای فردوسی پور نیز وجود داشت و هنگامی که دعوا‌های فوتبالی و سیاسی در این برنامه شدت پیدا می‌کرد وی تنها با پشتیبانی مدیریت سازمان به کار خود ادامه می‌دادند و دلگرم می‌شدند. با این حال در راستای سیاسی وضع به این شکل نبود و حساسیت‌های بیشتری وجود داشت.به عنوان مثال هنگامی که گفتگوها سعدآباد انجام گردید و بعد از این گفتگوها وزرای خارجه سه کشور اظهارنظرهای نامناسبی در مورد این گفتگوها انجام دادند صداوسیما به این نتیجه رسید که در این زمینه یک مستند بسازد. هنگامی که این مستند ساخته گردید آقای روحانی نسبت به پخش این مستند به دفتر رهبری گله کردند. بنده مکررا به آقای روحانی که در آن برهه زمانی عضو شورای امنیت ملی بود عنوان نمودم که تریبون در اختیار شماست و هر زمان که تمایل داشتید می‌توانید به شائبه‌ها دراین زمینه جواب بدهید.به همین سبب نیز برنامه«شناسنامه» در این زمینه و با اظهار کرد وگو با آقای روحانی برای پاسخگویی به شائبات در مورد گفتگوها سعدآباد تولید گردید و بعدا با همین عنوان ادامه پیدا نمود.از طرف دیگر ما بعد از رخدادهای سال۸۸ بعضی از اصلاح‌طلبان را برای موضوعات خاص به صداوسیما دعوت می‌کردیم و از آنان می‌خواستیم که تنها در مورد آن مبحث دیدگاه‌های خود را مطرح نمایند. به عنوان مثال بمناسبت روز۱۳ آبان ماه ما از آقای اصغرزاده و خانم ابتکار که در تسخیر لانه جاسوسی حاضر بودند دعوت نمودیم که دیدگاه‌های متمایز خود را در مورد این واقعه عنوان کنند.البته این کار برای ما هزینه‌های زیادی داشت و بعضی از رسانه‌ها که اسم نمی‌برم و شما می‌شناسید عنوان می‌کردند که به چه سبب به جای جوانان انقلابی یک پیرزن پشیمان را به صداوسیما دعوت کرده‌اید.با این حال هنگامی که آقای اصغرزاده و خانم ابتکار در برنامه زنده تلویزیونی حضور پیدا نمودند به جای اینکه در مورد واقعه۱۳ آبان ماه حرف بزنند به بازخوانی فتنه سال۸۸ و دفاع از سران فتنه برخاستند و وارد مباحثی گردیدند که صداوسیما طبق مصوبات شورای عالی امنیت ملی دارای ملاحظاتی است.

این مسأله به سبب این نبود که تریبون در اختیار این اشخاص قرار نداشت و به همین سبب نیز از مجال ایجاد شده در جهت بیان حقایق استفاده کردند؟

بله،اینگونه بوده است ومن هم قبول کننده هستم.بنده می‌دانستم که آقای اصغرزاده و خانم ابتکار قرائت متفاوتی نسبت به فتنه سال۸۸ دارند. با این حال به سبب اینکه این اشخاص که در واقعه ی تسخیر لانه جاسوسی نقش داشتند فراموش نشوند و نسل جدید قرائت آنان را نیز در مورد این واقعه بشنود این اشخاص را به صداوسیما دعوت نمودم.این در حالی بود که این اشخاص سادگی کردند و شرایط را مدیریت نکردند.بنده تمایل داشتم تا آنجا که امکان داشت طیف‌های متفاوت فکری و سیاسی در تلویزیون حضور دارا باشند و دیدگاه‌های خود را مطرح نمایند. با این حال اگر در جایی این امکان وجود نداشته دیگر واقعا نمی‌شده است و جا برای رزمایش زیادتر نبوده است.

به چه سبب در سال۸۸ به طور برابر تریبون صداوسیما را در اختیار طرفین دعوا قرار ندادید؟شاید اگر این کار را انجام می‌دادید پیامدهای این اتفاق به این گستردگی نبود.در این زمینه چه دغدغه‌ای داشتید؟

در این زمینه چه دغدغه‌ای داشتید؟این دیدگاه را آقای یامین پور نیز در اظهار کرد وگو با بنده عنوان نمودند و وی نیز با شما هم عقیده بودند.با این حال برای جواب به سؤال شما من از شما یک سؤال می‌پرسم.اگر امروز شما ریاست سازمان صداوسیما بودید و آقای احمدی‌نژاد از شما درخواست می‌کرد که تریبون صداوسیما را در اختیار وی قرار بدهید تا همه دیدگاه‌های خود را مطرح نماید شما چه جوابی به وی می‌دادید؟

من قطعا جواب منفی می‌دادم

اگر آقای رحیمی از شما درخواست نماید که در چند جلسه به اظهارات آقای جهانگیری عکس العمل نشان بدهد آیا به وی این مجال را می‌دادید؟

شاید می‌دادم

اگر امروز شما ریاست سازمان صداوسیما بودید و آقای احمدی‌نژاد از شما درخواست می‌کرد که تریبون صداوسیما را در اختیار وی قرار بدهید تا همه دیدگاه‌های خود را مطرح نماید شما چه جوابی به وی می‌دادید؟شاید در ظاهر عنوان کنید که موافقت می‌کردید؛ اما در واقع این اتفاق رخ نمی‌داد و شرایط برای چنین کاری مهیا نبود.آیا در شرایط کنونی اگر وزیر خارجه دولت آقای احمدی‌نژاد را به یک برنامه تلویزیونی دعوت کنید، تا سیاست بیگانه دولت آقای روحانی را نقد کند آقای روحانی اذن چنین کاری به شما می‌دهد؟بی شک دولت چنین اجازه‌ای به شما نخواهد داد.امروز آقای جلیلی دارای دیدگاه‌های مختلفی در راستای مدیریت کشور است. با این وجودهیچ تریبونی در اختیار وی نیست و بجز محیط‌های محدود دانشگاهی وی هیچ تریبونی برای بیان دیدگاه‌های خود در اختیار ندارد.

در مورد آقای جلیلی شائبه ریاست جمهوری وجود دارد.

به این سبب نیست. این وضع برای آقای اسحاق جهانگیری نیز وجود داشت.همه می‌دانستند که آقای جهانگیری، که صداوسیما روزانه در مورد وی برنامه پخش می‌کرد، درانتخابات ریاست جمهوری کاندیدا خواهد گردید. این درحالی است که بعضی به شورای نگهبان انتقاد وارد می‌کنند که تأیید آقای جهانگیری برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری غیرقانونی بوده است. سبب این مسأله نیز این است که وی از ابتدا اصلا قصد ریاست جمهوری نداشتند و تنها برای دفاع از دولت و آقای روحانی در انتخابات ثبت اسم کردند.

این وضع برای آقای قالیباف در برابر آقای رئیسی نیز وجود داشت

اختلافات آقای قالیباف و رئیسی تا لحظه آخر پا برجا بود و هیچ جریانی نمی‌توانست این اختلاف را نابود کند.حتی «جمنا» نیز نتوانست این اختلافات را انتهاء بدهد و همه چیزبه۴۸ ساعت آخر کشیده گردید.این در حالی است که آقای قالیباف با تصمیم فردی خود از انتخابات کناره گیری نمودند و هیچ کس وی را ملزم به چنین کاری نکرد. بعضی از اصولگرایان بر این باور بودند که هر دو این کاندیداها باید در انتخابات حضور دارا باشند تا رأی های بیشتری از مخالفان دولت آقای روحانی به سبد اصولگرایان ریخته گردد.بنابراین آقای قالیباف وآقای رئیسی دو کاندیدای تماما مستقل بودند.با این حال آقای جهانگیری به طور رسمی معاون اول ریاست جمهور بود و ازابتدا مشخص بود که برای تقویت آقای روحانی درانتخابات حضور پیدا نموده است.آقای قالیباف و رئیسی در بعضی مسائل با هم اختلافات جدی داشتند اما در فضای انتخابات فاصله خود را زیاد کردند تا با هم تقابل پیدا نکنند.این در حالی بود که آقای روحانی و جهانگیری در فضای انتخابات با هم پاس کاری می‌کردند و آقای جهانگیری به طور کامل در زمین آقای روحانی بازی می‌کرد.بنابراین اگر آقای جلیلی در تلویزیون حضور پیدا نماید و دیدگاه‌های خود را مطرح نماید به معنای تبلیغ برای حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری نیست.از طرف دیگر اگر مسئولان دولت گذشته درتلویزیون حضور پیدا نمایند و سیاست‌های دولت آقای روحانی را نقد کنند با عکس العمل جدی آقای روحانی رو به رو خواهند گردید.آقای روحانی اصلا چنین رویکردی را برنمی‌تابد.

به چه سبب در دوران ریاست شما بر سازمان صداوسیما خبرهای زنده یاد آیت ا… هاشمی نمایش داده نمی‌شد؟

هاشمی نمایش داده نمی‌شد؟بنده من جمله افرادی هستم که در طول دوران انقلاب موفق شده‌ام آقای هاشمی را خوب فهم کنم. به همین سبب نیز به شما قول می‌دهم که یک گفت و گو تفضیل و تفصیلی در مورد آقای هاشمی با شما انجام بدهم.بنده زمانی یک جوان انقلابی بودم وبا مشی سیاسی آقای هاشمی به خوبی آشنا بودم، در نماز جمعه‌های وی شرکت می‌کردم. این در حالی است که در دولت وی در معاونت سینمایی حضور داشتم و وی مشی فوق‌العاده‌ای در این زمینه داشتند.شرایط به گونه ای بود که بزرگ‌ترین حامی من در سینما آقای هاشمی بود.به همین سبب نیز بود که من در مدت یک سال و نیم موفق گردیدم اقدامات بزرگی در سینما انجام بدهم.آقای‌هاشمی خدمات زیادی به کشور انجام داده است. با این حال بنده اعتقاد دارم خطاهای راهبردی نیز در رویکرد وی وجود داشته است.به همین سبب نیز احتیاج می‌بینم که یک اظهار کرد وگوی طولانی در مورد آیت‌ا… هاشمی با شما انجام بدهم.

هنگامی که در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری سال۸۸ احمدی‌نژاد عکس خانم رهنورد را از جیب خود بیرون آورد به عنوان ریاست سازمان صداوسیما چه احساسی داشتید؟

به عقیده من اگر این کار را انجام نمی‌داد، خوب تر بود.

هنگامی که احمدی‌نژاد در برنامه زنده تلویزیونی به آیت ا… هاشمی و آقای ناطق نوری توهین نمود چه احساسی داشتید؟

هاشمی و آقای ناطق نوری توهین نمود چه احساسی داشتید؟بعضی عنوان می‌کنند که هزینه‌ای که براثر مناظره‌های سه انتخابات ریاست جمهوری۸۸،۹۲ و ۹۶ به نظام وارد گردید بسیار زیاد بوده و من نیز با این دیدگاه قبول کننده هستم. با این حال اعتقاد دارم تخریب‌هایی که در مناظرات سال۹۶ انجام گرفت به مراتب از سال۸۸ بدتر و مخرب تر بود.در سال۸۸ آقای احمدی‌نژاد از عبارت «خس و خاشاک» استفاده نمود که منظور وی به همه حامی های انتخاباتی رقیب نبود. وی حتی چند بار در مورد این مسأله توضیح دادند و عنوان نمودند منظور وی کسانی بوده که فضا را تعمدا متشنج کرده بودند.با این حال در آن برهه زمانی استفاده از این عبارت اثرگذاری خود را بر جای گذاشت.بنده با استفاده از لفظ«آشغال» در مورد اعتراض کنندگان موخر نیز مخالف هستم. کسی نباید با چنین ادبیاتی با اعتراض کنندگان حرف بزند.

آیا در سال۸۸ در پشت صحنه بعد از مناظره احمدی‌نژاد و کروبی جنگ لفظی بین این دو کاندیدا به وجود آمد؟

خیر، در پشت پرده ارتباطات عادی و همراه با احترام بود. این وضع بین آقای احمدی‌نژاد و موسوی نیز وجود داشت.

در سال۹۲ نیز به همین صورت بود؟

بله؛در سال۹۲ نیز وضع به همین شکل بود.در سال۹۲ من پیش از مناظرات به میان کاندیداها می‌رفتم و با آنان در مورد شیوه مناظره صحبت می‌کردم. به همین سبب نیز رویت می‌کردم که در پشت صحنه بین کاندیداها بیان کن وبخند وجود دارد و ارتباطات مؤدبانه است.واقعه ی جالب در سال۹۲ این بود که ما به سبب طولانی شدن مناظرات می خواستیم به کاندیداهای ریاست جمهوری چای و شیرینی بدهیم.به همین سبب نیز این مسأله را باهمه کاندیداها مطرح نمودیم و عنوان نمودیم ما تصمیم داریم در وقتی که دوربین روی شما نیست به شما چای و شیرینی بدهیم. البته نوع شیرینی را نیز بنده پیشتر رویت کرده بودم که به طور مثال شیرینی ناپلئونی نباشد که هنگام خوردن روی صورت،ریش و یا عبای کاندیداها بریزد و بعدا از ما گلایه کنند. هنگامی که شیرینی خریداری گردید من به شخصه شیرینی را تست کردم تا مشکلی وجود نداشته باشد.با این حال هنگامی که این مسأله را با کاندیداها در میان گذاشتیم همه استقبال کردند بجز آقای روحانی و عارف که به نحو مشکوکی به هم نگاه می‌کردند.بنده دوباره اهتمام کردم که ما قصد چنین کاری داریم که آقای عارف در جواب به بنده عنوان نمودند «شما که ریش و قیچی دست خودتان است هر کاری دوست دارید انجام بدهید».

آخرین بار چه زمانی با آقای احمدی‌نژاد دیدار داشتید؟

محل ملاقات کجا بود؟

منزل آقای احمدی‌نژاد که وی به ما شام هم دادند که این دیدار در حدود چهار ساعت به طول انجامید.

بجز شما اشخاص دیگری نیز در این دیدار حاضر بودند؟

دو نفر دیگر هم بودند که از ذکر اسم آنان معذورم.

چه مباحثی در این دیدار مطرح گردید؟

بحث‌های ما خصوصی است و زیادتر بین خودمان است؛البته چارچوب این موضوعات محافظت و پیشبرد اغراض انقلاب و نظام و محافظت آقای احمدی‌نژاد در فضای سیاسی کشور بود.دغدغه‌هایی که ما در این دیدار مطرح نمودیم زیادتر دلسوزی‌هایی بود که نسبت به یکدیگر داشتیم.نکته دیگر اینکه من دوست داشتم دیدگاه‌های آقای احمدی‌نژاد را بعد از بازداشت آقای مشایی و بقایی بشنوم و به همین سبب نیز در این زمینه صحبت کردیم.مطالبی هم بنده با وی درمیان گذاشتم که احساس می‌کردم وی نسبت به آنان اشراف ندارند. این مسائل زیادتر در مورد فضای رسانه‌ای جهانی بود.بنده کوشش کردم در این دیدار شرایط مصالحه و برطرف کردن بعضی از سوءتفاهم‌ها را مهیا کنم.

آیا شما به طور مستقل با آقای احمدی‌نژاد دیدار کردید و یا اینکه از طرف شخص خاصی به این دیدار رفته بودید؟

من مستقل به این دیدار رفته بودم.

در این دیدار استدلال‌های آقای احمدی‌نژاد را پذیرفتید؟

من در این دیدار مثل همه دیدارهایی که انجام می‌دهم نه همه استدلال‌های وی را قبول کردم و نه وی چنین رویکردی داشت. با این حال استدلال‌هایی که برای یکدیگر مطرح می‌کردیم می‌توانست برای هم مفید باشد و راهی برای جلوگیری از واگرایی‌های که هم می‌توانیم خودمان عامل آن باشیم و هم اینکه از بیرون به ما تحمیل گردد.من دلم برای هاشمی دهه ۶۰ و احمدی نژاد ۸۳ تنگ شده است.

حساس ترین مانع برطرف حصر چیست؟

حصر یک مجازات نبود لکن یک اقدام امنیتی برای محافظت امنیت و آرامش مردم بود.این در حالی است که نظام هیچ برنامه‌ای به عنوان حصر نداشت و به همین سبب پس از۲۰ ماه این اتفاق اتفاق افتاد.با این حال و در جریان بیداری اسلامی که در بعضی از کشورهای منطقه اتفاق افتاد این اشخاص مردم را به راهپیمایی دعوت نمودند که این مسأله حتی با موافقت ریاست دولت اصلاحات نیز همراه نشد. به همین سبب نیز اعضای شورای عالی امنیت ملی به طور متفق القول «حصر» را تصویب کردند و بنده به علت ندارم که کسی با این مصوبه مخالفت نموده باشد.امروز نیز اگر اعضای شورای امنیت ملی به این نتیجه برسند که می‌تواند گشایش‌هایی در راستای حصر انجام گیرد این اتفاق رخ خواهد داد.بنابراین این تصمیم از ابتدا در شورای امنیت ملی گرفته شده و تا انتها نیز در اختیار شورای عالی امنیت ملی است و هیچ عامل بیرونی در این زمینه تأثیرگذار نیست.به نظرمن شورای عالی امنیت ملی این تصمیم را بگیرد تا مشخص گردد که آیا این مبحث با فشارهای بیرونی رو به رو خواهد گردید و یا خیر.

اگر شرایط برای حضور شما در انتخابات ریاست جمهوری مهیا گردد آیا در انتخابات آینده کاندیدا خواهید گردید؟

من به این نتیجه دست یافته ام که انتخابات به بلای جان ما مبدل شده است.در ابتدا احساس می‌کردم انتخابات بلای جان اصولگرایان شده است. سبب این مسأله هم این بود که اصولگرایان احساس می‌کنند مدافع انقلاب و نظام می باشند. با این حال امروز به این نتیجه رسیده‌ام که انتخابات بلای جان همه ما شده است.در کمال تأسف ما هنوز نتوانسته‌ایم رقابت سیاسی سازنده را نهادینه و ترویج کنیم و شخصیت‌های سیاسی در این زمینه ناکام بوده اند. به همین سبب نیز من آسیب‌های انتخابات را بلای جان کشور می‌دانم. البته حرف من به معنای این است که ما باید کوشش کنیم آسیب‌های انتخابات را کاهش بدهیم وگرنه اصل انتخابات را یک امر ضروری و کتمان ناپذیر می‌دانم.به همین سبب نیز مسأله کلیدی من انتخابات نیست.به عقیده من شکستن کلیشه رقابت جریان‌های سنتی و نخ نمای سیاسی برای فضای جدید و متمایز نسبت به اصل انتخابات اولویت دارد.

منبع:
مسجد فاطمه الزهرا(س) برندآپ تبلیغات تبلیغات برندآپ برندآپ