18:00:03 - چهارشنبه 2 ژانویه 2019
پاسخ کوبنده و منطقی رسایی به زیباکلام در باره FATF +صوت
مناظره حمید رسایی و صادق زیباکلام در باره ابهامات توافقنامه FATF و ابعاد کارآمدی و ناکارآمدی خروجی پیوستن به آن در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد. به گزارش سراج نیوز ، در این مناظره ابتدا زیبا کلام به جای پرداختن به موضع مورد بحث و همانند گذشته به نفی از اصولگراها و دلواپسان […]

مناظره حمید رسایی و صادق زیباکلام در باره ابهامات توافقنامه FATF و ابعاد کارآمدی و ناکارآمدی خروجی پیوستن به آن در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد.

به گزارش سراج نیوز ، در این مناظره ابتدا زیبا کلام به جای پرداختن به موضع مورد بحث و همانند گذشته به نفی از اصولگراها و دلواپسان پرداخت و گفت: با شروع تشکیل دولت روحانی بحث مذاکره بصورت جدی در باره هسته‌ای شروع شد و نتیجه آن در سال ۹۴ برجام شد و از همان شروع مذاکرات هسته‌ای دلواپسان وارد میدان شده و مخالفت با مذاکره را شروع کردند و جریان رادیکال انقلابی تندرو با نفس این مذاکرات مخالفت می‌کردند.
زیباکلام دلواپسان و انقلابیون را با هویت استکبازستیزی معرفی کرد و گفت: تندروها اساسا هیچگونه تنش‌زدایی با غرب و آمریکا را بر نمی‌تابند چون حیات سیاسی آنها در ایران در گرو دشمن با آمریکا است.

وی گفت: در همان زمان توافق برجام که با رسایی صحبت می‌کردم به من می‌گفتند خدایی برجام را خواندید؟ الان هم می‌گویند FATF را خدایی خواندی؟ داستان FATF دقیقا همین است که هروقت تنش‌زدایی بین آمریکا و غرب با ایران بوجود آید شروع می‌کنند با آن مخالفت کردن و با برجام مخالف بودند با FATF هم مخالفند.

حجت‌الاسلام حمید رسایی در پاسخ به زیباکلام گفت: وقتی داشتیم به اینجا می‌آمدیم از آقای زیباکلام سوال کردم و ایشان شاید نمی‌دانستند من این سوال را برای چه می‌پرسم و گفتم آقای زیباکلا الان وقتی به دانشگاه می‌آمدم بعضی از دانشجویان گله می‌کردند و شکایت داشتند که برخی از اساتید می‌آیند درس می‌دهند و درسی را قبول می‌کنند و توی کلاس هم می‌آیند ولی می‌گویند ما در باره این درس هیچ مطالعه‌ای نکردیم و از آن درس هیچ اطلاعی نداریم. مگر می‌شود که در دانشگاه و در محیط علمی ممکن است استاد اینچنین پیدا شود؟ ایشان گفتند بله. گفتم خوب نظارتی نیست؟ ایشان گفتند نه نظارتی نیست. گفتم تبعات چی؟ گفت برای آن استاد خیلی بد است و مهمترین تبعاتش این است که به شخصیت آن استاد لطمه می‌زند.

رسایی ادامه داد: آقای زیبا کلام برای چندمین بار است که در بین دانشجویان و در یک محفل علمی دانشگاهی می‌آیند و دانشجویان پای صحبت‌هایش می‌نشینند و می‌خواهند در باره موضوعی صحبت کنند که افتخار می‌کند که در باره این موضوع اطلاع ندارد و هیچ مطالعه‌ای ندارد و تا حالا برجام بود و الان یکی دیگر به آن اضافه شد و آن همFATF است و بجای بحث در باره موضوع مناظره باز هم رفت سراغ آمریکا ستیزی دلواپسان و اینها هویت‌شان دشمنی با امریکا و همین اینها…!
رسایی گفت: تا حالا ۱۷ – ۱۸ بار با آقای زیباکلام مناظره داشتم و بقیه که جریان مقابل ما هستند با من مناظره نمی‌کنند و واقعا دیگر خسته شدم(خنده حضار)

رسایی با گله‌مندی از زیبا کلام گفت: این بد است یک نفر بیاد در محیط علمی که موضوع مناظره برجام و FATF باشد و آنوقت بگوید من نخواندم و مطالعه هم نکردم و بدتر از آن و گریه‌آورتر از آن و مصیبت‌بارتر از آن این است که عده‌ای پای صحبت او کف بزنند و تشویق کنند! یعنی چی را دارند تشویق می‌کنند؟ من خطابم به دانشجویی که اینجا می‌نشیند باید به مناظره کننده بگوید به موضوع مورد اشاره حرف بزند و حرف خودت را هم بزن اما اشکلات را بیان کن و بگو به این دلیل وارد نیست . مشکل دلواپسان را با دلیل بیان کن. من غصه نمی‌خورم که چرا کف می‌زنند ولی الان واقعا غصه می‌خورم و می‌گویم دانشجو باید با علم ببیند که منطقی است و مطالعه‌ای شده است.

برخلاف زیباکلام، رساییFATF را به خوبی تشریح کرد و گفت: موضوع FATF را با ابهامات القا می‌کنند که یک توافق بین‌المللی است و همه کشورها پذیرفتند و ایران باید به‌پذیرد.FATF یک سری توصیه است و دستورالعملی که در سال ۱۹۸۹ توسط کشورهای جی هفت پایه‌گذاری کردند و در باره پولشویی که آن ۷ کشوری که خودشان مشکل  هم داشتند و بعد از سال ۲۰۰۱ آن حادثه ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد این ۷ کشور به حدود سی و خوردی کشور اضافه شدند و فقط مبارزه با پولشویی اکتفا نکردند و باید به منابع مالی تروریست‌ها هم مقابله کنیم. بعد از مدتی مسئله هسته‌ای ایران پیش آمده و بعد گفتند FATF باید دستورالعمل بدهد تا توصیه به کشورهای دیگر که چگونه منابع مالی سلاح‌های کشتارجمعی مقابله کنیم تا رسید به توصیه چاهرم و بعد از مدتی قید دیگری اضافه کرد.

تعریف FATFاین است؛ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و توصیه‌ها که توسط چند کشور پذیرفته است که بین‌المللی نیست بین دولی است و مدتی بعد قید چهارم را زدند و گفتند FATFبرای مقابل تامین مالی هر نوع تهدیدی و این اولین مشکل موجود است.

وی با یک مثال قدیمی اشاره کرد و گفت: قدیم می‌گفتند کسی که الاغ سواری بلد نیست یک عیب دارد اما وقتی الاغ سواری را بلد شد ۱۰عیب دارد. حالا اگر FATFرا بپذیرم ۱۰ عیب دارد و تهدیدات دیگر به تعهدات FATFجای خود دارد. مرکز FATFدر فرانسه است  کشوری که مهد حمایت منافقینی است که دستشان به ۱۷ هزار خون بچه‌های کشورمان آغشته است.

رسایی در باره FATFگفت این هم همانند برجام است آخرش هم می‌گویند نخواندیم. شرمن در خاطراتش نوشت وقتی برجام منشر شد تا صبح نخوابیدیم و بیدار بودیم تا خط به خط آن را خواندیم که آیا چیزی که تنظیم شده منافع آمریکا را تامین می کند یا خیر! در حالی که مستر ظریف، مرد بزرگ دیپلماسی که او را با مصدق مقایسه می‌کردند نمی‌دانست که در برجام تحریم‌ها تعلیق شده!
الان مشکل من زیباکلام نیست که نخوانده این در اینجا نشسته است بلکه مشکل مستر ظریف است که برجام را نخوانده است. مشکل بعدی زیبا کلام و مثل زیباکلام هستند که تئوریزه می کنند.

حجت‌الاسلام رسایی در پایان مشکل سوم را دانشجو و دانشجویانی دانست که طرف می‌گوید برجام را نخواندم ولی برای او کف می‌زنند.

منبع:
مسجد فاطمه الزهرا(س) برنامه تابستانه مسجد الزهرا برنامه اندروید تبلیغات برندآپ برندآپ