19:25:16 - جمعه 13 دسامبر 2019
بازی جدید اصلاح‌طلبان تا توهم آقای تَکرار می‌کنم!

مدعیان اصلاحات حالا هم با علم بر اینکه بازنده رقابت‌های سیاسی این دوره از انتخابات مجلس هستند، درصددند زیر میز زده و به‌کلی القا کنند که مشارکت در انتخابات پایین است و شور انتخاباتی وجود ندارد.
بازی جدید اصلاح‌طلبان تا توهم آقای تَکرار می‌کنم!


به گزارش  سراج نیوز، مدعیان اصلاحات در بازه زمانی یک ماه گذشته تاکنون اصرار بر چند گزاره را در دستور کار خود قرار داده‌اند؛ اول گفتند که «مجلس در رأس امور نیست» و گزاره «استعفا» را کلید زدند، بعد هم ادعا کردند «در انتخابات شرکت نمی‌کنند» اما در نهایت با شناسنامه‌هایی که در دست داشتند و استعفاهایی که در جیب! «در انتخابات شرکت کردند».

 آنها نیک می‌دانند که مردم دیگر با طناب «تَکرار می‌کنم» به چاه نمی‌روند! (چه آنکه سعید حجاریان هم چند ماه پیش به این واقعیت‌ اشاره کرد) و لیست ۳۰ نفره امید «از ابتدا بازنده» است (حرفی که اخیراً از سوی کارگزارانی‌ها و چهره‌هایی مانند عبدالله ناصری، مشاور خاتمی) مطرح شد. مدعیان اصلاحات حالا هم با علم بر اینکه بازنده رقابت‌های سیاسی این دوره از انتخابات مجلس هستند، درصددند زیر میز زده و به‌کلی القا کنند که مشارکت در انتخابات پایین است و شور انتخاباتی وجود ندارد.

سایت عصر ایران در یک نظرسنجی با این سؤال که «در انتخابات مجلس یازدهم به کدام گروه رأی می‌دهید؟ (اصلاح‌طلبان- اصولگرایان-  میانه‌روها و مستقل‌ها- هنوز تصمیم نگرفته‌ام که شرکت کنم یا خیر- هیچ‌کدام از موارد فوق)» مدعی شد که از ۲۶ هزار و ۲۳۸ شرکت‌کننده، ۶۳/۶۵ درصد به «هیچ‌کدام از موارد فوق» رأی داده‌اند.
عصر ایران نوشت: «این رأی نشان می‌دهد که مردم از مجلس ناامید شده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که مجلس در تصمیم‌گیری‌های کشور نقشی ندارد و دیگر در رأس امور نیست.»

در همین راستا، محمود میرلوحی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در مصاحبه با ایسنا گفت: «فضای انتخاباتی در دوران ثبت‌نام‌ها مقداری سرد بود» و «امسال از شور انتخاباتی خبری نیست.»

همچنین جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین با بیان اینکه «مشارکت در انتخابات حیثیت نظام است» گفت: «به‌طور کاملاًً ملموسی احساس می‌کنم مردم شور و شوقی برای انتخابات ندارند» و «دورنمای ناامیدکننده‌ای داریم.»

حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان هم در بخشی از قطعنامه پایانی در پنجمین کنگره سراسری خود اعلام کرد: «حزب ندای ایرانیان، لحاظ کردنِ احتمالی معیارهای سلیقه‌ای و فراقانونی، توسط نهادهای نظارتی را روی دیگر سکه تحریم انتخابات می‌داند، که منجر به کاهش شور انتخاباتی، و راه یافتن ناتوانان سیاسی به مجلس، و متعاقباً ناکارآمدی این نهاد حیاتی خواهد شد.»

بالاخره مشارکت کم است یا زیاد؟
مورد جالب ‌توجه دیگر، یادداشت سیدمصطفی‌ هاشمی‌طبا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در روزنامه سازندگی است که در بخشی از آن نوشت: «من فکر نمی‌کنم انتخابات ما انتخابات کم‌استقبالی باشد و در حد معمول استقبال از آن خواهد شد» و در بخش پایانی آن یادداشت نوشت: «درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات به‌نظر می‌رسد در این دوره کمی مشارکت پایین باشد.»!

بهره‌برداری مدعیان اصلاحات از انصراف‌ها
از سوی دیگر برخی رسانه‌ها، روز گذشته اخباری از موج انصراف کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم را بر خروجی خود قرار دادند. مثلاً به گزارش باشگاه خبرنگاران از ۴۲ داوطلب ثبت‌نام‌شده در حوزه انتخابی شهرستان‌های قروه و دهگلان ۶ داوطلب انصراف خود را به‌طور رسمی ‌اعلام کردند یا مثلاً مهر گزارش داد که «موج انصرافی‌ها در قروه در حالی ادامه دارد که کناره‌گیری نماینده دوره نهم این شهرستان بعد از سه روز تأیید شد و رقابت برای ۳۶ نفر دیگر همچنان پابرجاست.» یا فارس از «انصراف ۲ داوطلب انتخابات مجلس در بناب» خبر داد.
 

اما نکته قابل‌توجه، بهره‌برداری رسانه‌های اصلاح‌طلب و به‌ویژه اپوزیسیون از انصراف داوطلبان انتخابات مجلس در چند شهرستان فوق بود. آنها سعی کردند القا کنند که انصراف داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی که یک مسئله بدیهی و رایج است، به دلیل این است که انصراف‌دهندگان معتقدند انتخابات، رقابتی نخواهد بود و مجلس در رأس امور نیست!

گفتنی است که این قبیل اظهارات مدعیان اصلاحات در حالی است که بر اساس آماری که سخنگوی ستاد انتخابات کشور اعلام کرده ثبت‌نام کاندیداها در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۳۲ درصد نسبت به دوره گذشته افزایش داشته است. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان در حالی از «موج انصراف‌ها» تیتر می‌گیرند و مدعی هستند «مجلس در رأس امور نیست» که از لیست ۳۰ نفره امید، ۲۵ نفر از آنها برای انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده و فقط ۵ نفر به دلایلی مانند نداشتن شرط سنی و… نتوانسته‌اند ثبت‌نام کنند.
توهم آقای «تَکرار می‌کنم»

خبر عجیب دیگر، دعوت به مشارکت در انتخابات آنها از سوی کسی بود که در فتنه ۸۸، انتخابات در جمهوری اسلامی را تقلب خوانده بود! آقای «تَکرار می‌کنم» که پیش ‌از این اعتراف کرده بود که دیگر مردم به «تَکرار می‌کنم» روی خوشی نشان نمی‌دهند! حالا که آب را گل‌آلود فرض کرده، به جلسه کنگره حزب اتحاد ملت که پنج‌شنبه برگزار شد پیام داده و با بیان اینکه «حوادث تلخ و اندوه‌بار و پرخسارتی که از جمله این روزها بر ملت و کشور گذشت ضرورت و لزوم انجام اقدام‌های ‌ترمیمی ‌را بیشتر می‌کند» تأکید کرده است که «در انتخابات شرکت می‌کنیم.»

بسیار روشن است که دعوت به شرکت در انتخابات از سوی یکی از سران فتنه ۸۸، اگرچه یکی از نشانه‌های موفقیت نظام جمهوری اسلامی در سیاست‌ورزی است اما اینکه او گمان می‌کند سناریوی «مجلس در رأس امور نیست» و در نتیجه «فشار به شورای نگهبان و نظارت استصوابی» جواب داده! و گزینه‌های افراطی مجلس ششم وارد مجلس می‌شوند، چیزی جز توهم و خوش‌خیالی نیست.

گفتنی است که در مرحله ثبت‌نام نامزدها، رئیس دولت اصلاحات وقتی‌که شنید برخی اصلاح‌طلبان از شرکت در انتخابات منصرف شده‌اند، دست به تلفن شده و به همه سفارش جدی کرده که حتماً اصلاح‌طلبان کاندیدا شوند. علی صوفی فعال سیاسی اصلاح‌طلب هنگام ثبت‌نام در ستاد انتخاباتی وزارت کشور گفت: «در دیداری که اخیراً شخصاً با رئیس دولت اصلاحات داشتم، ایشان درخواست داشتند تا اصلاح‌طلبان توانمند در انتخابات ثبت‌نام کنند» یا قاسم میرزایی‌نکو، نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم بعد از اعلام کاندیداتوری گفت که «خاتمی ‌به همه سفارش جدی کرده که حتماً اصلاح‌طلبان کاندیدا شوند.»

البته این را هم اضافه کنیم که محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب اتحاد ملت روز گذشته در مصاحبه‌ای از بی‌اعتنایی اصلاح‌طلبان به درخواست خاتمی‌ گفت و بیان کرد: «تا جایی که می‌دانم حتی وقتی آقای خاتمی ‌به عده‌ای گفتند تا در عرصه انتخابات حضور پیدا کنند هم آنان حاضر نشدند ثبت‌نام کنند»!

منبع:
مسجد فاطمه الزهرا(س) برندآپ تبلیغات تبلیغات برندآپ برندآپ