11:03:27 - چهارشنبه 17 ژوئن 2020
کهگیلویه و بویراحمد و پروژه های بی سرانجام
به گزارش خبرگزاری فارس از دهدشت،کهگیلویه را باید سرزمین طلسم پروژه‌ها نامید؛ پروژه‌هایی که در گذر زمان فرسوده شده و بسیاری به خواب عمیق فرو رفته‌اند تا حتی زمان کلنگ‌زنی آنها از یادها برود. بسیاری از پروژه‌ها در این شهرستان آنقدر زمانبر هستند که در زمان افتتاح یادمان می‌رود چه تاریخی آغاز بکار شده‌اند و […]

به گزارش خبرگزاری فارس از دهدشت،کهگیلویه را باید سرزمین طلسم پروژه‌ها نامید؛ پروژه‌هایی که در گذر زمان فرسوده شده و بسیاری به خواب عمیق فرو رفته‌اند تا حتی زمان کلنگ‌زنی آنها از یادها برود.

بسیاری از پروژه‌ها در این شهرستان آنقدر زمانبر هستند که در زمان افتتاح یادمان می‌رود چه تاریخی آغاز بکار شده‌اند و تا سررسید وعده تکمیل چه دوران طاقت فرسایی را پشت سر گذاشت.

برخی پروژه‌ها با پیشرفت لاک‌پشتی مسیر کند اجرای عملیات را طی می‌کنند و بسیاری نیز به خواب ابدی فرو رفته‌اند که شاید معجزه‌ای آنها را دوباره روی ریل حرکت قرار دهد.

شهرستانی که سال‌هاست اسیر بی‌توجهی، کم‌لطفی مسؤولان و بی‌مهری همه دولت‌ها است؛ کهگیلویه با وجود سرآمد بودن در پرورش نیروی انسانی توانمند اما نقاب محرومیت بر چهره دارد و رنگ پیشرفت به خود ندیده است.

پروژه‌های بی‌سرانجامی در این شهرستان کلنگ‌زنی شده که در گذر زمان زخمی مانده‌اند؛ دولت‌ها یکی پس از دیگری روی کار آمد تغییر و تحولات مدیریتی شاید به اجرای پروژه‌های جزئی کمک کرده اما در شکست طلسم پروژه‌های مهم نیمه تمام مؤثر واقع نشده و عمق محرومیت همچنان به قوت خود باقی است.

انتظار می‌رود استاندار و نماینده مردم شهرستان در مجلس طی نشستی به بررسی وضعیت پروژه‌ها بپردازند و برای رفع موانع و مشکلات موجود چاره‌اندیشی کنند.

پتروشیمی، سیمان سپو، تأمین آب حومه غربی، سدها، جاده پاتاوه، جاده دهدشت به چاروسا و دیشموک،آبرسانی به چهار شهر، ورودی‌های دهدشت، نمونه‌هایی از پروژه‌های نیمه تمام است که روضه نبود اعتبار برای آن‌ها در همه جلسات مسؤولان به گوش می‌رسد.

سال ۱۳۸۶ بود که با حضور مسؤولان وقت کلنگ احداث پتروشیمی در زمین‌های صحرای کلاچو زمین را زخم کرد و تابلوی «محل احداث پتروشیمی» در گوشه‌ای از این دشت نشانه‌گذاری شد طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ رنگ پیشرفت به خود گرفت؛ خاکبرداری و احداث ساختمان‌های غیر صنعتی با پیگیری‌های نماینده مردم در مجلس دهم انجام شد اکنون اما معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار این طرح است.

سال ۱۳۷۳ با سفر رهبر معظم انقلاب به استان ساخت جاده ملی پاتاوه به دهدشت مصوب و یک سال بعد عملیات اجرایی این پروژه ملی آغاز شد با این حال ۲۴ سال از پروژه منتسب به رهبری می‌گذرد و هنوز در پیچ و خم تکمیل مانده است.

عملیات اجرایی طرح آبرسانی حومه غربی با هدف آبیاری بیش از پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان از سال ۱۳۸۹ آغاز شد؛ طرحی که نوید بخش تحول در بخش کشاورزی بود اما پیشرفت لاک‌پشتی آن سررسید وعده‌ها در افتتاح را به آینده‌های دور و دراز نوید می‌دهد.

این طرح چند سالی راکد ماند تا سال ۹۷ تنها ۲۴ درصد پیشرفت داشت و در سفر استاندار که اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ انجام شده بود خبر از سرگیری عملیات آن تیتر رسانه‌ها شده بود اما مدت‌هاست تعطیل است.

آبرسانی به چهار شهر دهدشت، سوق، لنده و چرام از سد کوثر طرحی بود که اردیبهشت سال ۹۶ با حضور چیت‌چیان وزیر وقت نیرو کلنگ‌زنی و وعده دو ساله برای تکمیل داده شد.وزیر نیرو در آیین کنلگ‌زنی این طرح گفته بود که از طرح‌های مهم کشور در زمینه تأمین آب بوده که دولت از آن حمایت ویژه خواهد کرد با این وجود اما راکد ماند.

کمتر پروژه‌ای در این شهرستان در موعد مقرر تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد و می‌توان ادعا داشت روبان هیچ پروژه در پروسه زمانی تعریف شده قیچی نشد.

تا زمانی که اعتبارات قطره چکانی باشد آنچه سهم کهگیلویه بوده کوله‌باری از معضلات و مشکلات و کارهای طلسم شده‌ای که به نتیجه نرسیده است تا نیمه راه پیش می روند و متوقف می شوند.

بازار عزل و نصب‌ها اما این روزها داغ است؛ تیتر رسانه‌های محلی از آمدن‌ها و رفتن‌هایی حکایت دارد که با نگاه خوشبینانه راه روشن فردا را ترسیم خواهد کرد.

ذکر این نکته ضروری است که اگرچه تغییر و تحول سازمانی به عنوان استراتژی توسعه اهمیت دارد و می‌تواند از روزمرگی کارکنان بکاهد اما عزل و نصب‌های مدیریتی نباید دستخوش روابط سیاسی و انتخاباتی شود؛ از نماینده مردم شهرستان در مجلس انتظار می‌رود برنامه و نقشه راهی برای حل و فصل مشکلات شهرستان ترسیم نماید و توانمندی و کارآمدی مدیران را بر نگاه جناحی و سیاسی آنها ترجیح دهد.

منبع:
مسجد فاطمه الزهرا(س) برنامه تابستانه مسجد الزهرا برنامه اندروید تبلیغات برندآپ برندآپ